UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Alanlar

1946 yılından itibaren dünya genelinde hizmet veren ve tüm dünya ülkeleri için büyük bir öneme sahip olan UNESCO, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim Ve Kültür Organizasyonu’dur. Sanıldığı gibi sadece korunması gereken alanları belirlemeyen bu kuruluş, gelecek nesillere eğitim, bilim ve kültür mirasının aktarılmasını ve aynı zamanda da korunmasını hedef almaktadır. UNESCO sözleşmesine imza atan tüm ülkeler, UNESCO tarafından getirilmiş olan kriterlere uyma ve korunması gereken alanların bu kriterler dahilinde korunması hedeflenmektedir.

UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine Giren Alanlar Nereler?

Türkiye, UNESCO sözleşmesine imza atan ülkelerden bir tanesi olarak sınırları içerisinde çok önemli ve değerli yerlere sahiptir. Bu bakımdan kişiler Türkiye’de koruma altına alınmış olan bu yerleri bilerek tarihe, geçmişe ve geleceğe saygı duymalı, bu yerleri koruyarak sahip çıkmalıdır. UNESCO dünya kültür mirası listesine giren alanlar ise Türkiye için şöyledir;

Divriği Ulu Camii

1985 yılı itibarıyla listeye giren bu özel cami, en eski ve değerli camilerden birisi olarak kabul edilmektedir. Tarihi 13. yüzyıla kadar dayanan bu eşsiz yapı; kapıları, sütunları, oyma ve süslemeleri ile gezilmesi görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

İstanbul

İstanbul genelinde çok fazla tarihi alan yer aldığından dolayı İstanbul bu konuda öncü illerimizden birisidir. Tarihin en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğu gibi iki kıtanın birleştiği özel bir konumda bulunan İstanbul, yedi tepeli şehir olarak da adlandırılmaktadır. İstanbul dahilinde ise koruma alanları şöyledir; Ayasofya, Küçük Ayasofya, Hipodrom, Topkapı Sarayı ve Aya İrini’yi içine alan Sultanahmet Kentsel Sit Arkeolojik Alanı; Zeyrek Camii.

Kapadokya

Dünya genelinde en özel ve seçkin örneklerden birisi olan Kapadokya, bölgedeki Göreme Milli Parkı ile de eşsiz yerlerden birisidir. Hristiyanlık dini için de kutsal olan bu bölge, koruma alanı olarak kabul edilmiş ve Türkiye’de turizme kazandırılmıştır.

Hattuşa

Tarihin en eski milletlerinden bir tanesi olan Hititler’e ait olduğu bilinen Hattuşa, dönemin zenginliğini, gösterişini ve ileri gitmişliğinin en önemli göstergelerinden birisidir. Çorum’da bulunan bu bölge, milattan önceki yıllara dayanmakta ve hala gösterişli yapısını korumayı başarmaktadır. Özellikle koruma alanı olarak seçilmesinin ardından çok daha fazla ilgi gösterilen bölge, ihtişamını sürdürmektedir.

Nemrut Dağı

Giden herkesin büyülendiği büyük devasa heykelleri ile herkesi etkileyen Nemrut Dağı, üstelik manzarası ve büyülü dünyası ile herkes için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Pamukkale

Travertenleri ile dünyanın en seçkin örneklerinden birisi olan Pamukkale, koruma altına alınması ile birlikte aynı zamanda bölgenin ciddi bir turizm alanı olması sağlandı. Her yıl binlerce ziyaretçinin bulunduğu Pamukkale’de üstelik travertenlerin yanı sıra eski tarihlere ait olan Agora, sütunlu caddeler gibi pek çok seçkin örneğe de sahiptir.

Bu yerlerin dışında listeye giren diğer bölgeler ise şöyledir; Safranbolu, Troya arkeolojik alanı, Edirne Selimiye Camii, Çatalhöyük alanı, Bursa ve Cumalıkızık, Bergama, Diyarbakır Kalesi, Efes, Ani Arkeolojik Alanı, Göbeklitepe.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.