Vegan Beslenme Nedir?

Özellikle de Türkiye’de çok sık karıştırılan şeylerden birisi de vegan beslenme nedir sorusunun cevabı olmaktadır. Özellikle de son zamanlarda büyük bir kitlenin beslenme tercihinde et bulunmamaktadır. Bu çeşit beslenme tarzına ise vejetaryen beslenme adı verilmektedir. Vegan beslenme ise bir yerde aslında bu çeşit beslenme tipine benzemekte fakat içerik bakımından çok daha katı kurallar içermektedir. Bunu en basit haliyle karşılaştırma yaparak anlatmak mümkündür.

Vegan beslenme tipi özellikle çocuklar için biraz sıkıntılı durumların oluşmasına sebep olmaktadır. Çocukların gelişiminin tamamlanması için tüm besin öğelerinden alması gerekmektedir. Vegan beslenme sebebiyle çocuklarda meydana gelen sağlık sorunları ileriki yaşlarda daha büyük sıkıntılar oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için düzenli ve sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olunmalıdır.

Vegan Mısınız Vejetaryen Mi?

Örneğin vejetaryen beslenme tercihinde bulunan bir kişi için et yenilmesi uygun değildir. Genellikle sebzeler, baklagiller gibi besinlerin yer aldığı bu beslenmede, süt, yumurta ya da bal gibi gıdaların yenmesinde ise herhangi bir sakınca görülmemektedir. Fakat bu durum vegan tipi beslenme için de doğru değildir. Çünkü vegan beslenme nedir sorusunun en net cevabında, hiçbir hayvansal gıdanın tüketilmemesi yer almaktadır. Yani veganların beslenme öğünlerinde süt, yumurta, bal, tereyağı, dondurma, kaymak gibi içerisinde herhangi bir hayvansal gıdanın bulunduğu hiçbir ürün bulunmamaktadır. Aksi takdirde bu durum sadece vejetaryenlik olacaktır.

Vegan Mutfağının Lezzetleri

Vegan beslenmek bu açıdan uzmanlar tarafından çok fazla olumsuz karşılanmaktadır. Çünkü vücudun ihtiyaçları arasında protein büyük bir alana sahiptir ve hayvansal gıdalara bakıldığında, protein açısından büyük zenginlik barındıran ürünler de hayvansal gıda ürünleri olmaktadır. Fakat bu tez, özellikle son yıllarda vegan beslenme tarzının yayılması ile beraber yapılan ayrıntılı araştırmalar ve bulgular neticesinde çürütülmüştür. Ve bu araştırmaların sonucu olarak vegan beslenen birinin, sağlıklı bir hayat sürdürmesi tıpkı normal bir birey kadar normal olabilmekte hatta aksine daha bile iyi bir vücuda sahip olabilmesi büyük olasılık olabilecektir. Bu durumda geriye kalan tek şey ise, yemeklerin lezzeti şikayeti olacaktır ama bu durumun da üstesinden gelen veganahçıları, özel tarifleri ile hamburger zevkini veren ama hiçbir hayvansal gıda içermeyen besin çeşitlerini ortaya çıkarmayı başarmıştır. Dediğimiz gibi son yıllarda sayısı oldukça artan veganlar için artık özel olarak menüler çıkartılmakta, festivaller düzenlenmekte ve akla gelebilecek tüm gıda ürünlerine eş değer sayılabilecek vegan besinler üretilmekte ve vegan beslenme nedir sorusunun en detaylı cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.