Y Kuşağı Nedir?

Yıllara ve dönemlere göre farklı özellik gösteren nesiller x, y gibi farklı harfler ile adlandırılmakta ve bu şekilde tanımlanmaktadır. 1980 ve 1999 yılları arasında doğan kişiler y olarak adlandırılmaktadır. Bu bakımdan yazılı basında ve televizyonlarda da sıklıkla gündeme gelen y kuşağı nedir, y kuşağı döneminde neler yaşanmıştır gibi pek çok farklı sorular da özellikle anlaşılması gereken y kuşağının 1980 ve 1999 yılları arasında doğan kişileri kapsadığı olmalıdır.

Y Kuşağı Nedir, Hangi Özellikleri Taşır?

Y kuşağı özellikle televizyonların yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığı dönemde yaşadığı gibi bu nedenle televizyon etkilerini oldukça fazla taşımaktadır. Teknolojinin daha yoğun bir şekilde insan hayatına dahil olmaya başladığı bu dönemde, y kuşağı için ciddi değişimler ve geçiş süreci bulunmaktadır. Bir önceki kuşak x kuşağına göre değişime daha fazla açık olan ve gelişimine önem veren y kuşağı, bu açıdan bir önceki nesilde yaşanan pek çok farklı dezavantajı kendi lehine çevirerek kendisini geliştirmeyi başarmıştır.

Y Kuşağı Dönemi

Dernekler, gönüllü kuruluşlar gibi pek çok farklı yeni alanı ortaya çıkaran y kuşağı temsilcileri, toplum içerisinde de yine bu girişimlere ayak uydurarak farklı bir hiyerarşi ve dayanışma olmasını sağlamıştır. Y kuşağının en önemli özelliklerinden bir tanesi sorgulamaya açık olmasıdır. Kendisine dayatılan hiçbir kuralı direkt olarak benimsemez. Sorgulamaya açık olduğu için mevcut kuralları, düzeni sorgulamaya meyillidir. Aynı zamanda bir önceki nesle göre daha gelişmiş, daha yetenekli ve yaratıcı bir kuşak olarak y kuşağı dikkat çekmektedir.

Y Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

Düşünce, üretme, özgürlük gibi kavramlar bu dönem insanları için çok daha önemli bir halindedir. Bu nedenle de dönemsel olarak pek çok farklı toplumsal olay yaşanmış ve y kuşağı için birer dönüm noktası olarak görülmüştür. X kuşağında ekonomi alanındaki harcamalar çok daha sınırlı ve tasarruflu olsa da y kuşağı ile birlikte bu konuda bir değişim içerisine girilmiştir.

İhtiyaç dışı alanlarda harcama yapmayı seven kişiler, bu bakımdan keyif için harcama yapmaktan kaçınmaz. Bunun pek çok farklı ekonomik boyutu olsa da kişiler için genel olarak tutum bu şekildedir. Fayda görecekleri, olumlu bir şekilde kendini destekleyecekleri alanlarda harcama yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Aynı zamanda bu paraya değer verilmediğinin de bir göstergesi olarak kabul edilir. Zira kıtlıklar, hayat zorlukları y kuşağı ile birlikte yavaş yavaş ortadan kalkarken toplumsal alanda bu yönde bir değişim görülmeye başlanmıştır.

Bu dönemde dikkat çeken bir diğer değişim ise sosyal alandaki etkileşimlerdir. Yeni kişiler ile tanışmak, sosyal ilişkiler kurmak, çevreye geliştirmek y kuşağı insanları için çok daha önemlidir. Bu nedenle y kuşağı insanlarının bu konuda daha sıkı ilişkiler kurduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.