Yüzümüzün Kırışmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Pek çok nedene bağlı olarak kırışan cilt, yaşlılık belirtisi olarak nitelendirilir. Cilt temizliğinin düzenli olarak yapılması, cildi nemlendirmek ve kırışık oluşumuna neden olan etkilerden korunmak, cildin uzun yıllar boyunca genç kalmasına ve görünmesine katkı sağlar.

Cilt Neden Kırışır?

Yaş ve cilt yapısı, en temel kırışıklık nedenidir. Zamanla yeni hücre oluşumunu ve kolajen üretimini yavaşlatan cilt, bazı kişilerde erken yaşlarda kırışmaya başlar. Deri ve doku yapısı, fiziksel ve genetik özelliklere bağlı olarak veya tamamen yaşam koşulları, alışkanlıklarına bağlı olarak daha hızlı kırışır.

Cildin erken kırışmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Güneşin zararlı ışınları olarak nitelendirilen ultraviyole, cildin erken yaşlanmasında etkilidir
 • Güneş koruyucu kremler ve güneş gözlüğü kullanmamak, cildin kırışmasına neden olur
 • Yüz kırışıklıkları, mimikler nedeniyle oluşur
 • Sigara, alkol kullanımı doğrudan cilt dengesini ve yapısını etkileyen unsurlardır.
 • Yeterli ve ideal uyumamak, kaliteli uyku almamak ve uyuma pozisyonu, cilt kırışıklıklarını hızlandıran etkilerdir
 • Stres ve faktörleri, sadece cildin değil kişinin de erken yaşlanmasına neden olur
 • Cildin kuru bırakılması, nemlendirme yapılmaması kırışıklık nedenidir

Tüm bu faktörlerin yanı sıra; yer çekimi, genetik faktörler, sürekli kozmetik kullanımı, yüzü fazla yıkamak, cilt kırışmasını etkileyen unsurlar arasındadır.

Cilt Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Yüzün kırışmaması için dengeli ve yeterli beslenmeye, düzenli uyku alışkanlıkları edinmeye özen gösterilmelidir. Hızlı kilo alıp verme ve o esnada spor yapmamak, cildin erken kırışmasına neden olur. Düzenli egzersiz ve spor yapmak, tüm bedeninizin daha sağlıklı ve genç kalmasına katkı sağlar.

Yüze kese yaptırılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Cilt temizliği sabah ve akşam yapılmalı, mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır. Alerjen cilt yapısına sahip kişilerin kimyasal ve hayvansal ürün içermeyen kremler kullanması, cildin hızlı toparlanmasını ve pürüzsüz olmasını sağlar. Yüzün kırışmaması için ayrıca;

 • Günlük su ihtiyacının ideal şekilde karşılanması gerekiyor
 • Kırışıklık önleyici doğal maske tarihlerini uygulamak ve cilt bakımını düzenli olarak yapmak, kırışıklıkların önlenmesi ve azaltılmasında etkilidir.
 • Cildin hava almasını önleyen pudra kullanılmamalı, tercihen mineralli kozmetik ürünleri uygulanmalıdır.
 • Doğrudan güneşe çıkmamak, yaz aylarında lazer ve epilasyon uygulamaları yaptırmamak önemlidir.

Bol bol yeşil bitkiler tüketmeli, cildin nem dengesini artıran antioksidan içerikli besinler tüketilmelidir. E vitamini içeren, mineral zenginliği olan lifli gıdalarla beslenmek, vücuda oksijen ve su taşımada etkili besinler tüketmek, cilt kırışıklıklarının önlenmesi ve azaltılmasında en önemli unsurlar arasında yer alır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.