Zaman Yönetiminde Ne Kadar İyisiniz?

Zaman yönetimi, içinde bulunduğumuz toplumda en çok sorun teşkil eden konulardan biridir. Özellikle, Sanayi Devrimi sonrasında, zaman yönetimi, öne çıkan konular arasındadır. Tarım toplumlarında, saat ve saate bağımlı yaşam söz konusu değildi. Tüm güne yayılmış bir çalışma planı bulunmaktaydı. Güneşin doğuşu ile başlayan çalışma, işin bitmesine kadar sürdürülürdü. İşin bitmediği durumlarda ise gün bitiminde sonlandırılıp, ertesi gün devam ederdi. İş planı ve zaman ayarlaması söz konusu olamazdı. Sanayi Devrimi sonrası, kentlerde fabrikalarda çalışan kişilerin işe gitmesi için, saate dayalı bir standart oluşturulmuş oldu.

 

Zaman Planlamasının Tarihsel Süreci

Sanayi Devrimi sonrası, kırsal yerleşim yerlerinden, kentlere göç başlamıştır. Fabrika ve iş yerlerinde çalışmaya başlayan insanlar için, belli zamanlarda iş yerinde olmak önem taşıyacaktır. İş yerindeki çalışmanın gün sonunda bitmesi de belli bir süre sonunda olacaktır. Bunu standartlara koymak için de saat kullanımı yaygınlaşmıştır. Herkesin belli saatlerde işe geldiği ve belli saatlerde iş yerinden ayrıldığı zaman aralığını, saatler belirlemektedir. Ücretlendirme ve mesai süreleri de saatler ile belirlenmektedir.

 

Zaman Planlaması Yapmanın Önemi

Zaman planlaması yapmak, kısa süre içerisinde birçok işi yapmak için önem taşımaktadır. Günümüzde, kitle iletişim araçları, akıllı telefon ve elektronik aygıtlar, her türlü işin kısa sürede yapılmasını sağlamaktadır. Bilgisayarlar sayesinde, iş yeri dışında olunan sürelerde bile mail almak ve cevaplamak mümkündür. Akıllı telefon ve tabletler sayesinde, seyahatte bile mailleri rahatlıkla okumak ve istenen işleri yapmak mümkündür.

Tüm bu aygıtlar, zamanı verimli kullanmak için yardımcı gibi görünse de aslında iş yükünü arttırmaktadır. Mesai saatlerinin, iş saatleri dışına yayılması, seyahatte, kişisel dinlenme zamanlarında bile iş yapma gereğini doğuracaktır.

Teknoloji çağında, artan iş yüküne yetişmek için neler yapılabilir? Bu konuda verilecek öneriler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kişisel dinlenme zamanlarını ayarlamak, verimli çalışmak için önemlidir. Çalışma saatlerini belirlemek ve bunu belirtmek gerekir.
  • Haftalık ve günlük iş planı yapmak önem taşır.
  • Mümkün olduğunca yapılan iş planına sadık kalmak önemlidir. İş planını aksatacak durumların oluşması halinde, ek zaman yaratılabilir.
  • Verimli çalışmak için, uyku saatleri ve beslenme düzeni önemlidir. Erken yatıp, erken kalkmak önem taşır. 

Aynı zamanda vardiyalı çalışanların da işe uygun yatış saatlerine dikkat etmesi gerekir.

 

Zamanın Planlı Kullanımı İle Her İşe Vakit Ayrılabilir

Zamanın planlı kullanımı ile her işe vakit ayırmak mümkündür. Çalışma saatleri, kişisel dinlenme saatleri ile hem iş hayatında hem de sosyal hayatta başarı sağlanacaktır. Kişisel ilgi alanları ve hobiler, kişinin motivasyonunu arttıracaktır. İş hayatında dinlenmiş bir zihin, odaklanma problemi yaşamayacaktır. En zor konulara bile basit ve kısa çözümler getirebilecektir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.